1. FBS broker >
  2. Blog >
  3. Başarılı bir işlemcinin zihniyeti
2022-05-24 • Güncellendi

Başarılı bir işlemcinin zihniyeti

PRNEW-2540  How to think as a successfull investortrader_1.png

İşlemlerde hayvanlar hakkındaki son makalemizi hatırlıyor musunuz? Makalede, işlem yapma türünden bağımsız olarak her işlemcinin başarılı olabileceği fikrini öğrendik.

İşlemciler ister boğa ister koyun olsun, finansal zirvelere ulaşmak için eşit şansa sahiptirler. Buradaki sır, piyasa durumunu değerlendirmek ve dikkatlice tartılmış kararlar vermektir. Özetle, başarılı bir işlemci olmak istiyorsanız başarılı bir işlemci gibi düşünün.

Bu makalede, başarılı işlemcilerin nasıl düşündükleri ve kazanan zihniyeti elde etmek için ne yapmaları gerektiği konusunda değerli bilgiler topladık.   

Nasıl başarılı bir işlemci gibi düşünülür

İşlem yapmak kendi işinize sahip olmak gibidir

Başarılı bir işlemci gibi düşünmenin ilk adımı, işlem yapmanın bir hobi veya iş olmadığını anlamaktır.

Bir hobi, yorgunsanız, uykunuz geliyorsa veya canınız istemiyorsa erteleyebileceğiniz bir şeydir. Bir iş, düzenli olarak kontrol edilen bir şeydir. Dolayısıyla işlem yapmayı bir hobi ya da iş olarak düşünmek doğru bir şey değildir.

İşlem yapmayı kendi işiniz olarak düşünün. Diğer herhangi bir işte olduğu gibi, işlem yaparken de kayıplar, masraflar, vergiler, belirsizlik, stres, risk vb. mevcuttur. Bu sizi, kendi işinizin potansiyelini artırmak için araştırma yapması ve stratejiler oluşturması gereken bir iş adamı yapar.

PRNEW-2540  How to think as a successfull investortrader_2.png

Öğrenin, daha fazla öğrenin, sonsuza kadar öğrenin

İşte bir sonraki noktaya geldik - öğrenmek bir zorunluluktur.

Eğer yeni bir kariyere başlamak istiyorsanız, büyük olasılıkla yeni bir alanda bir pozisyona başvurmadan önce birkaç yıl bir kolej veya üniversitede okumanız gerekir. Aynı prensip işlem yaparken de geçerlidir. Forex’in ne olduğunu ve işlem yapmanın nasıl çalıştığını öğrenin, başlıca işlem enstrümanlarını ve işlem yapmaya nasıl hazırlanacağınız araştırın.

En iyi işlemciler bile çalışmayı bırakmaz. Her zaman web seminerlerine ve seminerlere katılırlar, video dersleri izlerler ve grafik ve mum çubuğu formasyonlarını öğrenirler. Piyasayı anlamak için sürekli olarak dünya siyasetine, ekonomik haberlere ve hatta Elon Musk’ın söylediklerine odaklanmanız gerekir. Bütün bunlar piyasaları etkiler.

Size kolaylık sağlamak için FBS, işlemcilerin seviyelerine göre hazırlanmış eğitim materyalleri sunar. Bunları FBS Trader uygulamasında, Trading Broker uygulamasında veya web Kişisel Alanında bulabilirsiniz. Daha Fazla bölümünü ziyaret edin, Eğitim veya İşlem Eğitimi üzerine dokunun ve seviyenizi seçin. Kendinizi gösterin!

İşlemlerinizi planlayın ve planınıza göre işlem yapın

‘Çok klişe’ diyeceksiniz. Yine de yargılarken acele etmeyin. Günümüz teknolojisi oldukça başarılı bir plan oluşturma şansı veriyor.

İnternette bir şey yayınlandığında, sonsuza kadar orada kalır. Öyleyse, onu kullanın. Gerçek parayı riske atmadan önce işlem fikrinizi test edin. Geriye dönük test yapın - geçmiş verileri analiz edin ve uygulanabilir olup olmadığını belirleyin. Eğer geriye dönük testler iyi bir sonuç gösteriyorsa, sizi tebrik ederiz - plan gerçek işlemlerde de kullanılabilir.

Çoğu broker, zamana ve en son trendlere ayak uydurmanın yanı sıra Demo hesaplar sunar. Bu fırsatı ihmal etmeyin. Bu, işlem stratejinizi test etmenin ve paranızı riske atmadan piyasayı tanımanın harika bir yoludur.

Yeni işlem fikirleri ve stratejileri arıyorsanız, işlem becerilerinizi geliştirmek için püf noktaları içeren harika bir kaynak olan İşlemciler için İpuçları’na göz atın.

PRNEW-2540  How to think as a successfull investortrader 3.png

Kayıplar kaçınılmazdır

Kaybeden bir işlem, işlem yapmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Farklı nedenlerden dolayı olur. Piyasalar değişebilir veya volatilite azalabilir ve işlem planınız saniyeler içinde etkisiz hale gelebilir.

Eğer işlem planınız beklendiği gibi çalışmıyorsa, sakin olun ve harekete geçin. Başarısız bir işlem planı, işlem yapmanın sonu değildir. Sadece yoldaki küçük bir tümsektir.

Kaybeden plandan vazgeçin, stratejinizi yeniden değerlendirin, bazı değişiklikler yapın ve yeni bir planla yeniden başlayın. Evet, para kaybetmek acı verici ve travmatiktir, ancak kayıplar iyileştirmeler getirebilir.

Teknolojiler, işlemcilerin en iyi arkadaşlarıdır

Dünyayı ne yönlendirir? Teknoloji!

Cep telefonları hayatımızı alt üst etti. Onlarsız hayatınızı hayal etmek imkansız - arkadaşlarla konuşmak, sevgili dört ayaklı arkadaşınızın fotoğraflarını paylaşmak, bir şeyler satın almak, faturalarınızı evden çıkmadan çevrimiçi olarak ödemek, YouTube kanallarıyla öğrenmek ve seyahat etmek vb.

Yüksek hızlı İnternet bağlantısı, işlem performansını inanılmaz boyutlara çıkardı. İnternet ve dijital cihazlar işlem yapmayı yeni bir düzeye taşıdı. Artık istediğiniz zaman ve yerde işlem yapabilirsiniz. Özellikle işlemlerinize hızlı erişim, destekle 7/24 sohbet ve kullanıcı dostu bir arayüz sağlayan hepsi bir arada işlem platformu olan FBS Trader ile çok kullanışlıdır.

Kalbinizle değil beyninizle işlem yapın

Yukarıda belirttiğimiz gibi, etkisiz bir planla karşı karşıya kalındığında panikten kaçınmak çok önemlidir. İşlemlerinize zarar verebilecek bir diğer zararlı duygu ise açgözlülüktür. Açgözlülük, aşırı işlem yapmanıza, agresif işlem yapmanıza veya kârlı işlemleri daha erken kapatmanıza neden olur. Niyetinize ulaşma yolunda ciddi bir tökezleme noktası haline gelebilir.

Aynı şey etkili bir plan için de geçerlidir. Başarılı işlemlerinizin ezici sevincinin başınızı zaferle döndürmesine izin vermeyin. Kazanan bir işlem, kârlı bir iş için yalnızca bir adımdır.

Yani, herhangi bir duygu yoksulluğa giden kısa bir yoldur. Onu kullanmayı öğrenin. İşlem yaparken büyük resme odaklanın. Gerçekçi hedefler belirleyin. Cuma gününe kadar milyarder olamazsınız.

PRNEW-2540  How to think as a successfull investortrader 4.png

Başarılı işlemciler başarılı doğmazlar. Piyasalarda kazanmaya yardımcı olan gerçeklerle donatılmış değillerdir. Ya bu seviyeye yıllarca işlem deneyimi sayesinde gelirler ya da kazananlar gibi düşünmeyi öğrenirler. İkinci seçenek, her işlemcinin aynı şeyi yapabileceğine dair umut veriyor. Başarılı bir işlemcinin zihniyetinie nasıl sahip olabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Gününüzü planlayın

İster inanın ister inanmayın, gününüzü planlamak için sadece 10 dakika harcamanın iki saate kadar boşa harcanan zamandan ve dağınık çabadan tasarruf sağladığını söylüyorlar. Günlük planlama, üretkenliği artırmaya ve çalışmanızın ilerlemesini zamanla görmenize yardımcı olan harika bir yönetim aracıdır.

Bu nedenle, yalnızca işlem yapmaya ayıracağınız sabit bir işlem süresi belirleyin. Başkalarını programınız hakkında bilgilendirin. Güzel ya da değil, sadece sevdiklerinizden sizi rahatsız etmemelerini istemek mucizeler yaratabilir.

Kendinize bir işlem yapma noktası belirleyin

Kendiniz için yalnızca işlem yapacağınız ve başka hiçbir şey yapmadığınız bir yer bulun. İşlem yapma noktanızı yalnızca işlemlerle ilgili şeylerle süsleyin. TV’nizi, PS5’inizi ve diğer eğlenceli ve çekici şeyleri bir kenara koyun.

Yalnızca işlem yapmayla ilgili web sitelerini kontrol edin. Durumu daha da iyi hale getirin - dikkatinizi dağıtabilecek siteleri engelleyin.

Sağlığınıza hakim olun

Başarıya giden yolda duran olumsuz duyguları tanımlayın ve onları kabul edin. Evet, doğru okudunuz. Yoğun duygulara sahip olmak, sizde bir sorun olduğu anlamına gelmez. Hayatınızı sonuna kadar kucakladığınız anlamına gelir. Harika ya da korkunç olsun, başınıza gelen şeylere tepki vermek tamamen normaldir.

Duygusal kriz anlarında derin bir nefes alın, üçe kadar sayarak nefesinizi tutun ve yavaşça bırakın. "Sakinim" veya "Rahatım" gibi bir mantrayı tekrarlamayı düşünün. Tüm bunlar, pervasızca hareket etmemeniz ve atmanız gereken adımlar hakkında düşünmeniz için size biraz zaman tanıyacaktır.

Meditasyon yapmak da zarar vermez. Tüm duyguların ve geçmiş deneyimlerin farkındalığını artırmaya yardımcı olur. Meditasyon yaparken, kendinize duygularınızla kalmayı ve kendinizi yargılamadan onları anlamayı öğretirsiniz.

Spor yapmaya başlayın

Fiziksel egzersizler de duyguları iyi yönetmeye yardımcı olur. Yürüyüş yapmak, doğada daha fazla zaman geçirmek, yüzmek, spor salonunda egzersiz yapmak ve hatta yeterince uyumak bile işlemlerinize fayda sağlayacaktır.

PRNEW-2540  How to think as a successfull investortrader 5.png

Başarılı bir işlemcinin zihniyetiyle ilgili son sözler

Hiç şüphe yok ki, işlem analizi ve işlemlerle ilgili konuları bilmek çok önemlidir. Yılların tecrübesine sahip bir işlemci olabilir ve hala aynı finansal seviyede veya daha da kötüsü olabilirsiniz. Bu nedenle, düşünceleri doğru yolda tutmak ve duyguları yönetmek, işlem yapmada yeni zirvelerin anahtarıdır.

Bu makaleyi okuduktan sonra, açıklanan düşüncelerle doğmadığınızı fark ederseniz, üzülmeyin. Kendinizi toplayın. Başarılı olup olmadığınızı siz belirlersiniz. Makalede belirtilen fikirleri takip edin ve bu eksik özellikleri edinin. Güçlü yanlarınızı etkinleştirin ve güvenlik açıklarınızı azaltın.  

İşlem yaparken başarılı olma şansınızı artırmak için size verdiğimiz ipuçlarını aklınızda bulundurun.

FBS yardıma gelir

Sosyal medyada FBS’ye abone olun. FBS, her seviyedeki işlemci için işlem yapmayı kârlı ve kolay hale getirmek için çalışan uluslararası bir ekiptir. Düzenli web seminerleri ve seminerler ile işlemcilerimiz temel bilgileri öğrenir ve becerilerini geliştirir. FBS müşterileri, işlem dünyası hakkındaki en son haberleri her zaman ilk öğrenenlerdir. Finansal analist ekibi, kârlı işlemler hakkında eğitim videoları hazırlar.  

SSS

Nasıl başarılı bir işlemci gibi düşünülür?

Tüm başarılı işlemcilerin bazı ortak fikirleri vardır. İşlem yapmaya hobi veya iş olarak değil, kendi işleri gibi yaklaşıyorlar. Belli zirvelere ulaşmak için kendilerini çok eğitiyorlar. Alınan bilgilere göre, en iyi piyasa performansçıları bir işlem planı yapar ve buna bağlı kalır. Ancak, soğukkanlı olmak ve eğer işe yaramazsa bir planı bırakmaktan korkmamak çok önemlidir.

Nasıl başarılı bir işlemci zihniyeti geliştirilir?

Günlük planlama, işlem yaparken başarıya ulaşmada çok yardımcı olur. Zaman yönetimi sizi ve yaptığınız her şeyi üretken kılar. Duygusal dengenin kontrolü, sizi yalnızca işlemlerinize zarar veren mantıksız eylemlerden kurtarır. Spor ve fiziksel aktivite stresi uzaklaştırır.

  • 182

Oyununuzun zirvesinde olun

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera