1. FBS broker >
 2. Blog >
 3. En İyi 10 Yatırım Dolandırıcılığı
2022-05-17 • Güncellendi

En İyi 10 Yatırım Dolandırıcılığı

PRNEW-2539 TOP 10 INVESTMENT SCAMS _1_cover.png

Yatırım dünyasının, yanlış yönlendirmek veya – deyimler aramamayı mı seçmeliyiz – yeterince dikkatli olmayan herkesi dolandırmak için planlar açısından sunabileceği çok şey var. Ara sıra dolandırıcılar, diğer insanların paralarından kurtulmalarına yardımcı olacak yeni bir şey bulurlar.

Bu günlerde hala büyük ölçüde kullanılan ve yakın zaman içinde ortadan kalkmamış ilk on yatırım dolandırıcılığı listesine bir göz atın. Bu şemaları öğrenerek, her fırsatta pusuya yatmış dolandırıcıların olduğu acımasız ve alaycı yatırım dünyasının yolculuğuna kendinizi hazırlayacaksınız.

Piramit şemaları

İlk seçimimiz tartışmasız dünyanın en popüler dolandırıcılık türü olan – piramit. Bazı kişiler, piramitlerin diğer şemalardan daha fazla para çaldığını söylüyor. Piramit dolandırıcılığının bir başka adı da Ponzi şemasıdır. Gerçek hayattaki bir kişi olan, gelmiş geçmiş en iyi dolandırıcılıklardan birinin yazarı Charles Ponzi'nin ardından bu isim gelir.

1920 dolaylarında Ponzi, müşterilerinden 20 milyon dolar çalmayı başardı. Ponzi'nin kullandığı şema oldukça basitti. Müşterilerine çok kısa sürede etkileyici getiriler vaat etti ve böylece insanların Security Exchange Company'e yatırım yapmasını sağladı. Ponzi, ilk yatırımcılara yeni yatırımcılardan gelen fonlarla ödeme yaptı, bu her finansal piramidin çalışma şeklidir.

Bir piramit, para çekme için aşırı talep olmadığı sürece yıllar hatta on yıllar boyunca yayılabilir. Çünkü para çekilirse, plan bozulur ve işler boşa gider, böylece sadece en şanslı yatırımcılar yatırımlarının bir kısmını geri alabilir.

PRNEW-2539 TOP 10 INVESTMENT SCAMS _2.png

Senetler

Senet, seneti çıkaran veya yapan tarafından senet alıcısına talep üzerine veya gelecekte belirli bir tarihte belirli bir meblağı ödemeye dair yazılı taahhüt içeren bir borçlanma aracıdır.

Tipik olarak, senetler az bilinen veya hatta var olmayan şirketler tarafından, çok az veya hiç risk olmadan yüksek getiri vaat eden şirketler tarafından verilir. Bu, yaşlıların birikimlerini kaybetmelerini sağlamak için yapılan popüler bir dolandırıcılıktır. Emekliler, emeklilikleri sırasında geleceklerini finanse etme umuduyla senetlere yatırım yaparak yüz binlerce dolar kaybederler.

Yakın ilgi grubu dolandırıcılıkları

Yakın ilgi grubu dolandırıcılığı, en alaycı yatırım dolandırıcılığı örneklerinden biridir. Bu tür bir dolandırıcılık, örneğin etnik topluluklar, dini cemaatler veya sosyal gruplar gibi belirli demografik özellikleri hedefler. Sözde hediye programlarından Forex yatırım dolandırıcılıklarına kadar, ilgi grubu dolandırıcılıkları toplumdaki her türlü grubu kapsar. Dolandırıcılar, finansal kazanç elde etmek için kurbanlarının iyi niyetlerini kullanırlar.

Pompalama ve boşaltma

Bir pompalama ve boşaltma şemasıyla, dolandırıcı önce şirket hakkında yanlış bilgi vererek hisse senedinin fiyatını yükseltir ve ardından fiyat yeterince yüksek olduğunda, abartılı hisseleri piyasaya boşaltır. Bu nedenle şemanın adıda budur.

Yatırımcılar genellikle internette bu tür borsa dolandırıcılıklarına, okuyucuları hızlı bir şekilde hisse senedi satın almaya teşvik eden mesajlar aracılığıyla rastlar. Bir tür “içeriden” bilgiyle ilgili iddialar da oldukça yaygındır. Sonuç olarak, yutturmaca bittiğinde yatırımcılar paralarını kaybederler, hisse senedi fiyatı düşer. 

İkili opsiyon dolandırıcılığı

Tamamen evet/hayır teklifinin sonucuna bağlı olarak ve bir varlığın fiyatının belirli bir miktarın üstüne mi yoksa altına mı düşeceğine bağlı olan ödemeler hayal edin. Ayrıca, bir varlık sahibi olarak, varlık otomatik olarak çalıştığı için üzerinde hiçbir kontrolünüz olmadığını hayal edin. Özetle, ikili opsiyon budur.

İkili opsiyonlar, dikkatli bir yatırımcının kaçınması gereken şeydir. İkili opsiyon işlem platformları çoğu zaman yasa dışı faaliyetlerde bulunabilir ve genel olarak olumsuz bir itibara sahip olabilir. Örneğin, kimlik hırsızlığı, yazılım manipülasyonu, müşteri hesaplarına kredi vermeyi veya müşteri fonlarını geri ödemeyi reddetme gibi şeyler bu tür platformların en yaygın sorunları arasındadır.

PRNEW-2539 TOP 10 INVESTMENT SCAMS _3.png

Avans dolandırıcılığı

İşte plan: Bir yatırımcıdan ön ödeme yapması istenir çünkü bu onların para, hisse senedi vb. alabilmelerinin tek yoludur, aksi takdirde anlaşma iptal olur. Avans ödeme dolandırıcılıkları aşağı yukarı böyle çalışır.

Bu dolandırıcılıkta, istenen avans ödemesi dolandırıcı tarafından ücret, bir tür vergi veya komisyon olarak tanımlanabilir. Veya öngörülmeyen ancak yatırımcının anlaşmayı devam ettirmek için bu ödemeyi yapmak zorunda olduğu belirli bir masraf olarak açıklanabilir. Tabii ki bu masrafın daha sonra geri ödeneceği vaad edilir, bu da tahmin edebileceğiniz gibi bir yalandır.

Bir diğer yaygın avans ücret hilesi, bir yatırımcının düşük performans gösteren menkul kıymetlerini “avans ücreti” ödeme koşuluyla satma teklifi alabilmesidir. Sonuç aynı – naif yatırımcı daha da fazla para kaybeder.

Tekliflerinin meşru görünmesini sağlamak için avans ücreti dolandırıcıları emanet acenteleri veya avukatlar bile tutabilir; ayrıca resmi görünen web siteleri ve e-posta adreslerini kullanarak da yatırımcıları dolandırırlar.

Mikro değer sahtekarlıkları

Mikro değer terimi, piyasa değeri 50 milyon ila 300 milyon dolar arasında olan küçük bir şirketin hisse senedini tanımlar. Mikro değer hisseleri ile ilgili konu, küçük piyasa değerine sahip şirketlerdeki hisse senetlerinin genellikle asgari miktarda net varlık veya hissedar gibi asgari standartlar gerektirmeyen borsalarda işlem görmesidir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, piyasa manipülasyonu ve dolandırıcılık için verimli bir zemin oluşturan mikro değer şirketleri ve hisse senetleri hakkında genellikle çok fazla bilgi olmamasıdır.

Micro değer dolandırıcılıkları genellikle pompala ve boşalt şeması ile uyumludur, bu da hisse senedi fiyatının pompalandığı ve ardından hisse senetlerinin boşaltıldığı ve yatırımcılara hiçbir şey bırakmadığı anlamına gelir.

Ana banka dolandırıcılığı

Ana banka dolandırıcılığı, bir yatırımcının bir tür gizli finansal ürün satın almak için son derece cazip bir teklif aldığı şemadır. Teklif, onu daha da çekici kılan indirimle gelir. Ama elbette gerçekte böyle bir ürün yoktur. Sadece yatırımcıyı hazırlıksız yakalayıp parasından ayırmak için kullanılan bir kurgudur.

Ana banka dolandırıcılıklarıyla ilgili en önemli şey, aşırı zenginlerin halka açık olmayan özel yatırım fırsatlarına sahip olduklarına dair yaygın inancı kullanmalarıdır. Bu fikir, naif yatırımcıyı, anlaşmayı bilen birinden gelen olağanüstü kısa vadeli getiri vaadiyle tavlar.

PRNEW-2539 TOP 10 INVESTMENT SCAMS _4.png

Internet dolandırıcılıkları

Dolandırılmak için bilgi ve sayısız fırsatlar ile dolu bir dijital evren olan Dünya Çapındaki Ağ'a hoş geldiniz… Evet, finansal dolandırıcılar internete yabancı değiller. Aslında, kötü adamların bu ağı kendi avantajlarına kullanmanın yollarını bulalı uzun zaman oldu. 

Yatırım haber bültenleri, önemsiz e-postalar, çevrimiçi bülten panoları, sohbet odaları, sosyal medya platformları ve tabii ki kripto para yatırım dolandırıcılıkları – Dolandırıcılar, kurbanlarını cezbetmek ve onları soymak için bunların hepsini kullanır. İnternet, paranızı nereye yatırmaya karar verdiğiniz konusunda %100 dikkatli olunması gereken gerçekten tehlikeli bir yerdir.`

Çevrimiçi yatırım dolandırıcılığı planları saymakla bitmez. Dolandırıcıların bunu nasıl başardığını görmek için bu türdeki en son yatırım sahtekarlıkları ile ilgili araştırmalar yapmanızı öneririz. Harika bir dolandırıcılık listesi içindesiniz, sizi temin ediyoruz.

Yatırım seminerleri

Son olarak, oldukça popüler olmasına rağmen, birçok kişinin dikkat etmediği bir şema var. Tamamen hisse senedi dolandırıcılığı olmasa da, dolandırıcı sunucular tarafından düzenlenen seminerler de yatırım dolandırıcılığı türlerindendir.

Dolandırıcılar, nasıl daha fazla para kazanacağınıza, en kısa sürede delicesine zenginleşeceğinize veya hayatınızı anında daha iyi yönde değiştirecek bir strateji oluşturacağınıza dair fikir verme vaadiyle sizi etkiler. Aslında, bu tür seminerlerde sadece bunları sunanlar kazanır.

Bir dolandırıcının karizması ve hitabet sanatıyla büyülenirken, gösterilerine katılmak için onlara paranızı verirsiniz, kulağa şu şekilde gelen basit bir soruyu görmezden gelirsiniz: Eğer fikirleri gerçekten bu kadar harika olsaydı, bu fikirleri dünyanın geri kalanıyla paylaşmaya bu kadar istekli olurlar mıydı?

Yatırım dolandırıcılığından nasıl kaçınılır?

Hisse senedi dolandırıcılığı, Döviz yatırım dolandırıcılığı, Bitcoin yatırım dolandırıcılığı, düzenlenmeye tabi olmayan yatırım dolandırıcılığı – dolandırıcılık şemalarının sayısı şaşırtıcak kadar çoktur. Ve siz bu metni okurken bile daha fazlası icat ediliyor.

Bu nedenle, ilgili bir yatırımcı olarak en iyi seçeneğiniz, her bir teklifi görüp öğrenmek ve bunun bir aldatmaca olup olmadığını anlayabilmektir. Başka bir deyişle, kırmızı bayrakları ve yeşil ışıkları nasıl tespit edeceğinizi bilmelisiniz.

İşte sizi uyarması gerekenler:

 • Lisansı olmayan bir brokerdan gelen teklif.
 • Bir satıcının çok agresif olması ve abartılı bilgiler vermesi.
 • Kulağa gerçek olamayacak kadar iyi gelen bir teklif.
 • Satıcının ‘risksiz’ bir yatırım fırsatı sunması.
 • Size muazzam garantili getiriler ve kısa vadeli kârlar vaat edilmesi.
 • “Herkes alıyor” iddiası.
 • Hemen şimdi yatırım yapmanızın istenmesi, aksi takdirde fırsatı kaçıracak olmanız.
 • Size sansasyonel iddialar ve ‘içeriden’ bilgiler verilmesi.
 • Satıcının kişisel bilgilerinizi almak istemesi.
 • Yatırımlarınız için kredi kartı ile ödeme yapmanızın istenmesi.
 • Ödemenin kişisel bir hesaba veya yurt dışına gitmesi.
 • Ön ödeme talebi.

PRNEW-2539 TOP 10 INVESTMENT SCAMS _6.png

Bazı teklifler yukarıda listelenen birden fazla kırmızı bayrağı içerebilirken, bazıları ilk başta göze hoş görünebilir, bu nedenle dikkatli olun ve yolunuza çıkan her yatırım fırsatında birşeyler yakalamaya çalışın. Sorular sorun, kendi araştırmanızı yapın ve her bir yatırımla ilgili kapsamlı bir geçmiş kontrolü yapın.

Akıldan çıkarılmaması gereken bir başka şey ise, harika yatırım tekliflerinin size genellikle bu şekilde gelmediğidir – bunun yerine, paranız için en iyi teklifleri alacağınız yatırımı araştırmak sizin işinizdir.

Ve son olarak, açgözlü olmamaya çalışın, çünkü tüm sıkıntılar buradan gelir.

Yeşil ışıklara gelince, uzun vadeli ve izlenebilir bir sicile sahip lisanslı bir broker ile çalışmaktan daha güvenli bir seçenek yoktur. Güvenilir bir broker, yatırımlarınızı kontrol etmek için çok çeşitli meşru yatırım seçenekleri ve araçları sağlayacaktır.

Örneğin FBS'yi ele alalım. Bilgilerini derinleştirmeleri ve becerilerinde ustalaşmaları için müşterilerimize çok çeşitli işlem enstrümanları, hareket halinde yatırım için uygulamalar, piyasa güncellemeleri ve eğitim materyalleriyle her zaman birinci sınıf broker hizmetleri sunmaya çalışıyoruz.

Sonuç

İstatistiklere göre, 30 milyondan fazla insan farklı yatırım dolandırıcılıklarının kurbanı oluyor. Bu çılgınca bir rakam. Ve bu rakam çoğu yatırım dolandırıcılığı kurbanının finansal okuryazarlığa sahip olması gerçeğiyle daha da çılgınlaşıyor.

Bu, ne kadar anlamsız da olsa bir anlam ifade etmektedir. Herhangi bir dolandırıcılıkla ilgili olan şey, meşru görünmesi ve şüphe uyandırmaması gerektiğidir. Bu nedenle, yatırım kararları verirken piyasa ve finans bilginize güvenmek yerine yeterince temkinli ve araştırmacı olmak daha önemlidir.  

 • 65

Oyununuzun zirvesinde olun

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera